Årbog 2025-2026

Årbog 2025-2026

Velkommen til vores årbog 2025-26

Dette skoleår har på mange måder markeret begyndelsen på et nyt kapitel for NGG.

Med flytningen fra Cirkelhuset til vores nye skolebygning i Hørsholm har vi taget et vigtigt skridt ind i fremtiden. Samtidig har året budt på nye initiativer, stærke fællesskaber og betydningsfulde milepæle på tværs af skolen.

Årets tema er derfor At vokse i forandringen.

Forandring handler ikke kun om nye bygninger og nye rammer. Det handler også om mennesker. Om elever, der udvikler sig fagligt og personligt. Om medarbejdere, der skaber inspirerende læringsmiljøer. Og om fællesskaber, der finder nye former og vokser sig stærkere gennem forandring.

Forandringen blev også båret af et helt særligt fællesskab. På en regnfuld lørdag i december mødte mere end 100 forældre frivilligt op for at hjælpe med at tømme Cirkelhuset og gøre klar til flytningen. Klassernes møbler blev båret ud i skolegården, hvor Ukraineforeningen stod klar til at sende dem videre til skoler og institutioner i Ukraine. Det blev en dag, der både viste værdien af at hjælpe andre og styrken i det fællesskab, som kendetegner NGG. Den store opbakning gjorde et stærkt indtryk på os og blev et smukt symbol på den ånd, der har båret os gennem årets mange forandringer.

I løbet af året er NGG blandt andet blevet UNESCO-skole, vi har lanceret et nyt MiniMBA-forløb i samarbejde med True North, budt en ny kantineforpagter velkommen og taget del i den nationale forsøgsordning for skolemad. Samtidig har vi taget de første skridt i vores nye skolebygning og fortsat arbejdet målrettet med at udvikle både faglighed, trivsel og fællesskab på tværs af hele skolen.

Året har også budt på anerkendelser, som vi er særligt stolte af. Både elever og medarbejdere har modtaget priser og hædersbevisninger for ekstraordinære indsatser, projekter og faglige præstationer – et stærkt vidnesbyrd om den nysgerrighed, dedikation og ambition, som præger hverdagen på NGG.

Nedenfor finder du artikler, interviews, billeder og videohilsner fra året, der er gået. Sammen fortæller de historien om et skoleår fyldt med nye begyndelser, store oplevelser og de mennesker, der hver dag er med til at gøre NGG til noget særligt.

God læselyst.

 

Glimt fra skoleåret:

Første skoledag for 0.klasserne
Traditionen tro byder skolens ældste elever i gymnasiet de yngste velkommen med et festligt flagespalier, mens Bamseven også kigger forbi til stor begejstring for de nye elever.
International Day
International Day er en kær tradition i vores internationale afdeling, hvor elever og forældre fejrer mangfoldigheden på NGG. Dagen bød på spændende aktiviteter, smagsoplevelser fra hele verden og flotte optrædener.
Idrætsdag
Idrætsdagen er en festlig og aktiv skoledag, hvor hele skolen dyster i discipliner som cricket, volleyball, fodbold og softball. Dagen byder på masser af bevægelse, grin og holdånd – og styrker fællesskabet på tværs af årgange.
Julebasaren
Over 3.000 gæster nød den traditionsrige og sidste julebasar i Cirkelhusets festligt pyntede gange og lokaler. Eleverne stod for kreative boder og hyggelige aktiviteter, hvor alt overskud gik til NGGs Støtteforening. En varm og velbesøgt dag – til glæde for hele NGG-fællesskabet.
Det smukkeste Lucia farvel til den store hal
Lanciers
Lanciers er en kær tradition på NGG, som eleverne lærer fra 5. klasse og fører videre år efter år. Dansen kulminerer altid i et festligt maskebal eller gallafest for årgangen. På dette billede ses skolens dimitterende elever i gymnasiet – på deres nye fine tagterrasse på den fineste sommeraften i maj.
Halloween
På NGG fejrer vi også de klassiske danske traditioner som fastelavn, Lucia og Halloween med stor entusiasme. Der bliver slået katten af tønden, sunget med lys i hånden og gået gennem (u)hyggelige gange i fantasifulde kostumer. Traditionerne skaber glæde, genkendelighed og fællesskab på tværs af hele skolen.
Forældreflyttedag
En våd lørdag i december hjalp over 100 NGG forældre os med at flytte skolemøbler ud af Cirkelhuset. Ukraineforeningen stod klar til at overtage og i dag har vores møbler fået nyt liv i Ukraine.
Velkommen til vores nye hjem
7. januar flyttede alle elever og lærere ind i vores nye flotte bygning og det var forbundet med store forventninger og spændinger hos både børn og voksne. Vi er så glade for vores nye hjem!
Den nationale madordning
Vi elsker vores nye kantineforpagter Jespers Torvekøkken, som i januar åbnede dørene op for frisk og sund mad til os alle hver dag. Er man elev i 0-3. klasse og Year 1-4 får man endda gratis frokost hver eneste dag.
Sidste skoledag
Sidste skoledag for de ældste i grundskolen og gymnasiet blev fejret i strålende solskin og med højt humør. Skolens gange og gårde summede af grin, kostumer – og rigelige mængder karameller (og en smule vand!). En uforglemmelig dag, hvor traditionen endnu engang blev holdt i hævd.
Blå hjerter traditionen
Blå Hjerte-traditionen på NGG markerer starten på eksamensperioden med nærvær og fællesskab. På deres første eksamensdag mødes 3.g og 2.HF-eleverne af håndlavede hjerter og opmuntrende hilsner fra 0. klasserne. “Du kan godt” og “Du er en stjerne” lyder det i en omsorgsfuld gestus, der skaber smil og styrker båndet mellem skolens yngste og ældste.

NYHED: Et nyt kapitel som UNESCO-skole

I dette skoleår blev NGG officielt godkendt som UNESCO-skole og dermed en del af et globalt netværk af skoler, der arbejder med international forståelse, bæredygtighed, globalt medborgerskab og kulturelt fællesskab.

For os føles anerkendelsen som et naturligt næste skridt. På NGG har vi altid haft et stærkt internationalt udsyn, og med mere end 60 repræsenterede nationaliteter er vi hver dag samlet i et fællesskab med mange forskellige perspektiver, sprog og kulturer. Samtidig har flytningen til vores nye skolebygning, der er opført ud fra bæredygtige principper, skabt nye muligheder for at tænke ansvarlighed, læring og fællesskab endnu tættere sammen.

UNESCO-statussen handler derfor ikke om at starte noget helt nyt, men om at bygge videre på det, der allerede lever på NGG. Det ses blandt andet i skolens International Day, hvor elever arbejder med FN’s verdensmål gennem forskellige landes perspektiver, og i det store samarbejde med Røde Kors om førstehjælp, hvor elever arbejder side om side med handlekraft, samarbejde og omsorg.

Som UNESCO-skole får vi samtidig mulighed for at styrke samarbejder med skoler over hele verden. Det åbner nye muligheder for både elever og medarbejdere gennem fælles projekter, nye perspektiver og internationale samarbejder, der rækker langt ud over klasselokalet.

Arbejdet er allerede begyndt. NGG har nedsat et UNESCO-projektteam, som arbejder med skolens strategi og handlingsplan, og i løbet af næste skoleår vil eleverne blive endnu mere involveret gennem etableringen af et særligt UNESCO-elevråd.

UNESCO-akkrediteringen er derfor ikke afslutningen på noget – men begyndelsen på et fælles arbejde med at lade NGG vokse videre med udsyn, ansvarlighed og fællesskab i en verden i forandring.

NIS Represented at International Curriculum Conference in Bali

In October 2025, Head of School Joakim and Curriculum Leader Pete represented North Zealand International School at the International Curriculum Conference in Bali, bringing together educators from around the world to explore how schools can continue to adapt, thrive, and transform learning for future generations.

The conference provided an opportunity to exchange ideas, share best practices, and engage with colleagues from across the international education community. This school year’s event also celebrated 25 years of the International Primary Curriculum (IPC), highlighting its impact on learners and schools around the world.

A particular highlight for NIS was being named a finalist for Team of the Year at the ICA Teacher Awards – a recognition of the commitment, collaboration, and dedication of the entire NIS team.

During the conference, Pete also delivered a lightning keynote presentation, sharing reflections on curriculum design and describing the curriculum as a living organism that continuously grows and evolves to meet the changing needs of learners.

We are proud to see NIS represented on the international stage and grateful to the International Curriculum Association for bringing together such an inspiring global community of educators.

PORTRÆT: Hun bringer verden ind i klasselokalet

Når eleverne møder kemiundervisningen hos Bente Kühl, møder de meget mere end formler og forsøg. De møder en lærer, der formår at gøre naturvidenskab levende og relevant gennem virkelige problemstillinger, nysgerrighed og faglig fordybelse.

I dette skoleår blev hendes indsats anerkendt på nationalt niveau, da hun modtog Novo Nordisk Fondens Naturvidenskabelige Gymnasielærerpris 2026. Prisen gives til undervisere, der kombinerer høj faglighed med inspirerende undervisning og et særligt engagement i elevernes læring.

Bente har været en del af NGG i næsten 20 år og er kendt for sit smittende engagement, sin faglige passion og sin evne til at møde eleverne med både varme og høje ambitioner. Hun er også en af drivkræfterne bag Education on Demand, hvor gymnasieelever formidler naturvidenskab til yngre elever gennem eksperimenter og hands-on aktiviteter.

Prisen er en anerkendelse af Bentes arbejde – og af den nysgerrighed, faglighed og lyst til at lære, som hun hver dag er med til at skabe på NGG.

VIDEO: Et farvel til Cirkelhuset

I mere end 40 år dannede Cirkelhuset rammen om hverdagen på NGG. Her blev der skabt venskaber, traditioner, fællesskaber og minder på tværs af generationer af elever, medarbejdere og familier.

I denne video ser vi tilbage på den særlige bygning gennem fortællinger fra elever, alumner samt nuværende og tidligere medarbejdere. De deler deres personlige minder og refleksioner om et sted, som har sat varige spor i mange menneskers liv.

Et farvel til Cirkelhuset er samtidig en hyldest til alt det, bygningen har rummet – og en påmindelse om, at selvom rammerne ændrer sig, lever NGGs fællesskab videre:

Året hvor vi alle sagde farvel til Cirkelhuset